Metaloskopia i metaloterapia cz. 13

Lecz było to tylko działanie chwilowe i gdyby nie było chwilowe, osoby wrażliwe noszące pierścionki i bransoletki spostrzegłyby zmiany przez metal sprowadzone.

W ogóle z dotychczasowych doświadczeń wynika, że ten sam metal, który przywrócił czucie, po przywróceniu może je znieść.

Wobec tej zasady zalecanie stałego noszenia na ciele pewnych metali staje się dla zdrowych bezcelowym a dla chorych może nawet być szkodliwym.

Zasada ta przyszła mi na myśl po raz pierwszy, gdym się przekonał, że magnes, który u osób wrażliwych wywołuje zesztywnienie mięśni — usuwa je, gdy już powstało. I tak samo rzecz się ma z czuciem.

Ciekawą formę przeniesienia zauważyłem na p. B. magnetyzowanym przeze mnie we Lwowie. Wywoławszy nieczułość w ograniczonym miejscu przedramienia za pomocą magnesu, mogłem to miejsce kłóć szpilką bezkarnie, ale jednocześnie powstawał ból w ściśle odpowiednim punkcie przedramienia drugiej ręki.

Zjawisko to nazwiemy transferem bólu. Ma ono miejsce tylko przy analgezji, to znaczy znieczuleniu na ból, z zachowaniem czucia dotknięć. Nie obserwowałem go przy anastezji, czyli znieczuleniu zupełnym a więc i na dotknięcie.

Comments

  1. By Reklama